12 / 02 2015

Możesz rozwijać się dzięki walce i zwyciężaniu

O wielkości człowieka nie decyduje wyłącznie wielkość jego osiągnięć, ale również wielkość przeciwności, które musiał przezwyciężyć, by stać się tym, kim powinien się stać i osiągnąć to, co osiągnął.

Drugimi słowy, ważnymi elementami rozwoju osobistego jest cierpienie, toczenie bitew, nie poddawanie się w obliczu życiowych porażek, przezwyciężanie barier, pokonywanie olbrzymów i trwanie niewzruszenie za sterami swojego okrętu, choć miotają nim przeciwne wiatry i sztormy. To jest droga, na której nie uciekamy od problemów, ale się z nimi próbujemy zmierzyć i rozwiązać je. To jest droga, na której stawiamy czoła naszym lękom, aby pokonać smoki, które dzielą nas od naszych zwycięstw. Nie jest to łatwa droga do sukcesu i rozwoju osobistego, ale znacznie krótsza niż wszystkie pozostałe.

Aby móc wykorzystywać zmaganie się z przeciwnościami, walkę i zwyciężanie do skutecznego rozwoju osobistego warto zmierzyć się z następującymi pytaniami:

  • Jakie problemy powinienem rozwiązać?
  • Realizacji jakich celów i wizji podjąłbym się, jeśli miałbym dostatecznie dużo odwagi, wiary i asertywności?
  • Jakim przeciwnościom powinienem stawić czoła? Jakie bariery powinienem przezwyciężyć?
  • W jaki sposób powinienem kroczyć drogą wojownika? Jakie bitwy powinienem stoczyć? Jakie zwycięstwa powinienem odnieść? Jakie wojny powinienem wygrać?

Photo credit: Dariusz Dworzyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *